BC807-40
Symbol Micros:
TBC80740 DIOTEC
Case : SOT23-3
Transistor PNP; 630; 310mW; 45V; 800mA; 100MHz; -55°C ~ 150°C; Substitute: BC807-40-DIO;
Parameters
| Power dissipation: | 310mW |
| Manufacturer: | DIOTEC |
| Current gain factor: | 630 |
| Case: | SOT23-3 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 800mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 45V |
Item in delivery
Estimated date:
2026-06-24
Quantity of pcs.: 15000
| Power dissipation: | 310mW |
| Manufacturer: | DIOTEC |
| Current gain factor: | 630 |
| Case: | SOT23-3 |
| Cutoff frequency: | 100MHz |
| Max. collector current: | 800mA |
| Max collector-emmiter voltage: | 45V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Transistor type: | PNP |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols