BSS138-7-F Diodes
Symbol Micros:
TBSS138 DIO
109815
TBSS138 DIO
Contractor Symbol:
Case : SOT23-3
Tranzystor N-Channel MOSFET; 50V; 50V; 20V; 3,5Ohm; 200mA; 300mW; -55°C ~ 150°C; Odpowiednik: BSS138-TP; BSS138-13-F;
Parameters
| Open channel resistance: | 3,5Ohm |
| Max. drain current: | 200mA |
| Max. power loss: | 300mW |
| Case: | SOT23-3 |
| Manufacturer: | DIODES |
| Max. drain-source voltage: | 50V |
| Max. drain-gate voltage: | 50V |
Manufacturer:: DIODES/ZETEX
Manufacturer part number: BSS138-7-F RoHS
Case style: SOT23-3 t/r
Datasheet
In stock:
8860 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 0,1333 | 0,0633 | 0,0355 | 0,0270 | 0,0242 |
Manufacturer:: DIODES/ZETEX
Manufacturer part number: BSS138-13-F
Case style: SOT23-3
External warehouse:
84000 pcs.
| Quantity of pcs. | 10000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0242 |
Manufacturer:: DIODES/ZETEX
Manufacturer part number: BSS138-7-F
Case style: SOT23-3
External warehouse:
956000 pcs.
| Quantity of pcs. | 9000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0242 |
Manufacturer:: DIODES/ZETEX
Manufacturer part number: BSS138-7-F
Case style: SOT23-3
External warehouse:
37500 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,0357 |
| Open channel resistance: | 3,5Ohm |
| Max. drain current: | 200mA |
| Max. power loss: | 300mW |
| Case: | SOT23-3 |
| Manufacturer: | DIODES |
| Max. drain-source voltage: | 50V |
| Max. drain-gate voltage: | 50V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | SMD |
Equivalents
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138LT1G RoHS
Case style:
SOT23t/r
In stock
3132 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,1681 | 0,0800 | 0,0449 | 0,0341 | 0,0306 |
Packaging: 3000/30000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138LT1G RoHS
Case style:
SOT23
In stock
11695 pcs.
| Quantity of pcs. | 9000+ |
| Net price (EUR) | 0,0306 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138LT1G RoHS
Case style:
SOT23
In stock
19194000 pcs.
| Quantity of pcs. | 18000+ |
| Net price (EUR) | 0,0306 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138LT1G RoHS
Case style:
SOT23
In stock
4500 pcs.
| Quantity of pcs. | 500+ |
| Net price (EUR) | 0,0335 |
Packaging: 500
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
NXP
Manufacturer part number:
BSS138P RoHS
Case style:
SOT23-3 t/r
In stock
40281 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,1449 | 0,0689 | 0,0388 | 0,0294 | 0,0263 |
Packaging: 3000/111000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
NXP
Manufacturer part number:
BSS138P RoHS
Case style:
SOT23-3 t/r
In stock
107717 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,1449 | 0,0689 | 0,0388 | 0,0294 | 0,0263 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Nexperia
Manufacturer part number:
BSS138P RoHS
Case style:
SOT23-3
In stock
582175 pcs.
| Quantity of pcs. | 21000+ |
| Net price (EUR) | 0,0263 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Nexperia
Manufacturer part number:
BSS138P RoHS
Case style:
SOT23-3
In stock
15000 pcs.
| Quantity of pcs. | 500+ |
| Net price (EUR) | 0,0814 |
Packaging: 500
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Infineon
Manufacturer part number:
BSS138NH6327XTSA2
Case style:
SOT23
In stock
5800 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ |
| Net price (EUR) | 0,0531 |
Packaging: 100
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Infineon
Manufacturer part number:
BSS138NH6327XTSA2
Case style:
SOT23
In stock
10000 pcs.
| Quantity of pcs. | 10000+ |
| Net price (EUR) | 0,0337 |
Packaging: 10000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138 RoHS
Case style:
SOT23t/r
In stock
4340 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,1293 | 0,0614 | 0,0346 | 0,0263 | 0,0235 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138 RoHS
Case style:
SOT23
In stock
4047000 pcs.
| Quantity of pcs. | 21000+ |
| Net price (EUR) | 0,0235 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
JUXING
Manufacturer part number:
BSS138 RoHS
Case style:
SOT23t/r
In stock
400 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 400+ | 3000+ | 12000+ |
| Net price (EUR) | 0,0635 | 0,0245 | 0,0119 | 0,0095 | 0,0091 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
JUXING
Manufacturer part number:
BSS138 RoHS
Case style:
SOT23t/r
In stock
3000 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 400+ | 3000+ | 12000+ |
| Net price (EUR) | 0,0635 | 0,0245 | 0,0119 | 0,0095 | 0,0091 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Edit Symbol
Delete associated with Contractor Symbol
Symbol Micros
Are you sure you want to delete your symbols? Your Symbol Symbol Micros
Contractor Symbol
Add another Contractor Symbol
Add Symbol
Symbol Micros
Contractor Symbol
Add another Contractor Symbol
Cancel
All Contractor Symbols
The provided name is already taken
The symbol contains forbidden characters or is too short. The symbol can consist of upper and lower case letters, spaces, special characters: "-", "/", "." and must have at least 3 characters.