DH100P20 DONGHAI
Symbol Micros: TDH100p20
Contractor Symbol:
Case : TO220
Transistor P-Channel MOSFET; 100V; 20V; 95mOhm; 20A; 70W; -55°C ~ 150°C; Similar to: IRF9540PBF; IRF9540PBF-BE3; IRF9540NPBF;
Parameters
Open channel resistance: 95mOhm
Max. drain current: 20A
Max. power loss: 70W
Case: TO220
Manufacturer: Donghai
Max. drain-source voltage: 100V
Transistor type: P-MOSFET
Manufacturer:: WXDH Manufacturer part number: DH100P20 RoHS Case style: TO220 Datasheet
In stock:
190 pcs.
Quantity of pcs. 2+ 10+ 50+ 200+ 1000+
Add to comparison tool
Packaging:
50/200
Max. drain current: 20A
Max. power loss: 70W
Manufacturer: Donghai
Transistor type: P-MOSFET
Max. gate-source Voltage: 20V
Operating temperature (range): -55°C ~ 150°C