FQP50N06 JSMICRO
Symbol Micros: TFQP50n06 JSM
Contractor Symbol:
Case : TO220
Transistor N-Channel MOSFET; 60V; 25V; 22mOhm; 50A; 120W; -55°C ~ 150°C; Equivalent: FQP50N06 Onsemi;
Parameters
Open channel resistance: 22mOhm
Max. drain current: 50A
Max. power loss: 120W
Case: TO220
Manufacturer: JSMICRO
Max. drain-source voltage: 60V
Transistor type: N-MOSFET
In stock:
78 pcs.
Quantity of pcs. 2+ 10+ 50+ 100+ 400+
Add to comparison tool
Packaging:
50/100
Max. drain current: 50A
Max. power loss: 120W
Manufacturer: JSMICRO
Max. drain-source voltage: 60V
Transistor type: N-MOSFET
Max. gate-source Voltage: 25V
Operating temperature (range): -55°C ~ 150°C