IRF640N
Symbol Micros:
TIRF640n
Case : TO220
N-MOSFET 18A 200V 150W 0.15Ω
Parameters
| Open channel resistance: | 150mOhm |
| Max. drain current: | 18A |
| Max. power loss: | 150W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | Infineon (IRF) |
| Max. drain-source voltage: | 200V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRF640NPBF
Case style: TO220
External warehouse:
845 pcs.
| Quantity of pcs. | 50+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2408 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRF640NPBF
Case style: TO220
External warehouse:
130095 pcs.
| Quantity of pcs. | 500+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2559 |
Manufacturer:: Infineon
Manufacturer part number: IRF640NPBF
Case style: TO220
External warehouse:
38100 pcs.
| Quantity of pcs. | 2000+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,2455 |
Item in delivery
Estimated date:
2026-04-17
Quantity of pcs.: 200
Item in delivery
Estimated date:
2026-06-30
Quantity of pcs.: 1000
| Open channel resistance: | 150mOhm |
| Max. drain current: | 18A |
| Max. power loss: | 150W |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | Infineon (IRF) |
| Max. drain-source voltage: | 200V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 175°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols