STP3NK90Z
Symbol Micros:
TSTP3NK90Z
Case : TO220
Transistor N-Channel MOSFET; 900V; 30V; 4,8Ohm; 3A; 90W; -55°C ~ 150°C;
Parameters
| Open channel resistance: | 4,8Ohm |
| Max. power loss: | 90W |
| Max. drain current: | 3A |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Max. drain-source voltage: | 900V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP3NK90Z RoHS
Case style: TO220
Datasheet
In stock:
24 pcs.
| Quantity of pcs. | 1+ | 3+ | 10+ | 50+ | 200+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Net price (EUR) | 1,0355 | 0,7596 | 0,6086 | 0,5237 | 0,4930 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP3NK90Z
Case style: TO220
External warehouse:
260 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,5285 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP3NK90Z
Case style: TO220
External warehouse:
15100 pcs.
| Quantity of pcs. | 900+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,4930 |
Manufacturer:: ST
Manufacturer part number: STP3NK90Z
Case style: TO220
External warehouse:
1211 pcs.
| Quantity of pcs. | 550+ (Please wait for the order confirmation) |
|---|---|
| Net price (EUR) | 0,4930 |
| Open channel resistance: | 4,8Ohm |
| Max. power loss: | 90W |
| Max. drain current: | 3A |
| Case: | TO220 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Max. drain-source voltage: | 900V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 30V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | THT |
Add Symbol
Cancel
All Contractor Symbols