LM258 SOP08 HXY MOSFET
Symbol Micros:
WO258 d HXY
403672
WO258 d HXY
Contractor Symbol:
Case : SOP08
Dual Op-Amp; Voff 2mV, ±1.5÷±16V, 0÷70°C Replacement for: LM258D-ST, LM258DT, LM258D-TI, LM258DR-TI, LM258DE4, LM258DRE4, LM258DRG4, LM258DG, LM258DR2G, AP358SG-13
Parameters
| Nominal voltage: | 1,5V ~ 16V |
| Case: | SOP08 |
| Manufacturer: | HXY MOSFET |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 70°C |
| Integrated circuit type: | Operational amplifier |
| Mounting: | SMD |
| Number of channels: | 2 |
| Nominal voltage: | 1,5V ~ 16V |
| Case: | SOP08 |
| Manufacturer: | HXY MOSFET |
| Operating temperature (range): | 0°C ~ 70°C |
| Integrated circuit type: | Operational amplifier |
| Mounting: | SMD |
| Number of channels: | 2 |
Equivalents
Manufacturer::
ST
Manufacturer part number:
LM258DT RoHS
Case style:
SOP08t/r
In stock
16566 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 2500+ |
| Net price (EUR) | 0,2088 | 0,1057 | 0,0640 | 0,0506 | 0,0464 |
Packaging: 2500
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ST
Manufacturer part number:
LM258DT RoHS
Case style:
SOP08
In stock
2918631 pcs.
| Quantity of pcs. | 10000+ |
| Net price (EUR) | 0,0464 |
Packaging: 2500
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ST
Manufacturer part number:
LM258DT RoHS
Case style:
SOP08
In stock
1060000 pcs.
| Quantity of pcs. | 5000+ |
| Net price (EUR) | 0,0464 |
Packaging: 2500
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ST
Manufacturer part number:
LM258DT RoHS
Case style:
SOP08
In stock
84900 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ |
| Net price (EUR) | 0,0484 |
Packaging: 100
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
LM258DG RoHS
Case style:
SOP08t/r
In stock
182 pcs.
| Quantity of pcs. | 3+ | 10+ | 50+ | 300+ | 1500+ |
| Net price (EUR) | 0,2824 | 0,1815 | 0,1276 | 0,1085 | 0,1031 |
Packaging: 196
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
LM258DG RoHS
Case style:
SOP08
In stock
10000 pcs.
| Quantity of pcs. | 7500+ |
| Net price (EUR) | 0,1031 |
Packaging: 2500
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
LM258DG RoHS
Case style:
SOP08
In stock
135000 pcs.
| Quantity of pcs. | 2500+ |
| Net price (EUR) | 0,1031 |
Packaging: 2500
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
LM258DG RoHS
Case style:
SOP08t/r
In stock
300 pcs.
| Quantity of pcs. | 3+ | 10+ | 50+ | 300+ | 1500+ |
| Net price (EUR) | 0,2824 | 0,1815 | 0,1276 | 0,1085 | 0,1031 |
Packaging: 300
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Texas Instruments
Manufacturer part number:
LM258DR RoHS
Case style:
SOP08t/r
In stock
500 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 2000+ |
| Net price (EUR) | 0,2377 | 0,1313 | 0,0868 | 0,0725 | 0,0680 |
Packaging: 500
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Texas Instruments
Manufacturer part number:
LM258DR RoHS
Case style:
SOP08t/r
In stock
140 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 2000+ |
| Net price (EUR) | 0,2377 | 0,1313 | 0,0868 | 0,0725 | 0,0680 |
Packaging: 200
Quantity (multiple 1)
Edit Symbol
Delete associated with Contractor Symbol
Symbol Micros
Are you sure you want to delete your symbols? Your Symbol Symbol Micros
Contractor Symbol
Add another Contractor Symbol
Add Symbol
Symbol Micros
Contractor Symbol
Add another Contractor Symbol
Cancel
All Contractor Symbols
The provided name is already taken
The symbol contains forbidden characters or is too short. The symbol can consist of upper and lower case letters, spaces, special characters: "-", "/", "." and must have at least 3 characters.