BSS138-TD TDSEMIC
Symbol Micros:
TBSS138 TDS
536531
TBSS138 TDS
Contractor Symbol:
Case : SOT23
Transistor N-Channel MOSFET; 60V; 20V; 3Ohm; 300mA; 350mW; -55°C ~ 150°C; Equivalent: BSS138P,215; BSS138LT1G; BSS138LT3G; BSS138LT7G; BSS138NH6327XTSA2; BSS138NH6433XTMA1; BSS138-7-F; BSS138-13-F; BSS138TA; BSS138-TP; BSS138 RFG;
Parameters
| Open channel resistance: | 3Ohm |
| Max. drain current: | 300mA |
| Max. power loss: | 350mW |
| Case: | SOT23 |
| Manufacturer: | TDSEMIC |
| Max. drain-source voltage: | 60V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Open channel resistance: | 3Ohm |
| Max. drain current: | 300mA |
| Max. power loss: | 350mW |
| Case: | SOT23 |
| Manufacturer: | TDSEMIC |
| Max. drain-source voltage: | 60V |
| Transistor type: | N-MOSFET |
| Max. gate-source Voltage: | 20V |
| Operating temperature (range): | -55°C ~ 150°C |
| Mounting: | SMD |
Equivalents
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138LT1G RoHS
Case style:
SOT23t/r
In stock
3132 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,1679 | 0,0798 | 0,0448 | 0,0340 | 0,0305 |
Packaging: 3000/30000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138LT1G RoHS
Case style:
SOT23
In stock
11695 pcs.
| Quantity of pcs. | 9000+ |
| Net price (EUR) | 0,0305 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138LT1G RoHS
Case style:
SOT23
In stock
18813000 pcs.
| Quantity of pcs. | 18000+ |
| Net price (EUR) | 0,0305 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138LT1G RoHS
Case style:
SOT23
In stock
4500 pcs.
| Quantity of pcs. | 500+ |
| Net price (EUR) | 0,0335 |
Packaging: 500
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
DIODES/ZETEX
Manufacturer part number:
BSS138-7-F RoHS
Case style:
SOT23-3 t/r
In stock
8860 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,1162 | 0,0533 | 0,0291 | 0,0217 | 0,0194 |
Packaging: 3000/18000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
DIODES/ZETEX
Manufacturer part number:
BSS138-7-F RoHS
Case style:
SOT23-3
In stock
1568000 pcs.
| Quantity of pcs. | 9000+ |
| Net price (EUR) | 0,0194 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
DIODES/ZETEX
Manufacturer part number:
BSS138-7-F RoHS
Case style:
SOT23-3
In stock
37900 pcs.
| Quantity of pcs. | 100+ |
| Net price (EUR) | 0,0356 |
Packaging: 100
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
DIODES/ZETEX
Manufacturer part number:
BSS138-7-F RoHS
Case style:
SOT23-3
In stock
84000 pcs.
| Quantity of pcs. | 10000+ |
| Net price (EUR) | 0,0194 |
Packaging: 10000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
NXP
Manufacturer part number:
BSS138P RoHS
Case style:
SOT23-3 t/r
In stock
40281 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,1446 | 0,0688 | 0,0387 | 0,0294 | 0,0263 |
Packaging: 3000/111000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
NXP
Manufacturer part number:
BSS138P RoHS
Case style:
SOT23-3 t/r
In stock
107717 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,1446 | 0,0688 | 0,0387 | 0,0294 | 0,0263 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Nexperia
Manufacturer part number:
BSS138P RoHS
Case style:
SOT23-3
In stock
15000 pcs.
| Quantity of pcs. | 500+ |
| Net price (EUR) | 0,0813 |
Packaging: 500
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Infineon
Manufacturer part number:
BSS138NH6327XTSA2
Case style:
SOT23
In stock
3153000 pcs.
| Quantity of pcs. | 15000+ |
| Net price (EUR) | 0,0275 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Infineon
Manufacturer part number:
BSS138NH6327XTSA2
Case style:
SOT23
In stock
195000 pcs.
| Quantity of pcs. | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,0328 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Infineon
Manufacturer part number:
BSS138NH6327XTSA2
Case style:
SOT23
In stock
10000 pcs.
| Quantity of pcs. | 10000+ |
| Net price (EUR) | 0,0336 |
Packaging: 10000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138 RoHS
Case style:
SOT23t/r
In stock
4340 pcs.
| Quantity of pcs. | 5+ | 20+ | 100+ | 500+ | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,1291 | 0,0613 | 0,0345 | 0,0263 | 0,0235 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
ON-Semiconductor
Manufacturer part number:
BSS138 RoHS
Case style:
SOT23
In stock
4050000 pcs.
| Quantity of pcs. | 21000+ |
| Net price (EUR) | 0,0235 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Micro Commercial Components Corp.
Manufacturer part number:
BSS138-TP RoHS
Case style:
SOT23-3 t/r
In stock
24350 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 200+ | 1000+ | 3000+ |
| Net price (EUR) | 0,0909 | 0,0357 | 0,0209 | 0,0153 | 0,0140 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
Micro Commercial Components Corp.
Manufacturer part number:
BSS138-TP RoHS
Case style:
SOT23-3
In stock
19000 pcs.
| Quantity of pcs. | 15000+ |
| Net price (EUR) | 0,0140 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
JUXING
Manufacturer part number:
BSS138 RoHS
Case style:
SOT23t/r
In stock
400 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 400+ | 3000+ | 12000+ |
| Net price (EUR) | 0,0634 | 0,0244 | 0,0119 | 0,0095 | 0,0090 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Manufacturer::
JUXING
Manufacturer part number:
BSS138 RoHS
Case style:
SOT23t/r
In stock
3000 pcs.
| Quantity of pcs. | 10+ | 50+ | 400+ | 3000+ | 12000+ |
| Net price (EUR) | 0,0634 | 0,0244 | 0,0119 | 0,0095 | 0,0090 |
Packaging: 3000
Quantity (multiple 1)
Edit Symbol
Delete associated with Contractor Symbol
Symbol Micros
Are you sure you want to delete your symbols? Your Symbol Symbol Micros
Contractor Symbol
Add another Contractor Symbol
Add Symbol
Symbol Micros
Contractor Symbol
Add another Contractor Symbol
Cancel
All Contractor Symbols
The provided name is already taken
The symbol contains forbidden characters or is too short. The symbol can consist of upper and lower case letters, spaces, special characters: "-", "/", "." and must have at least 3 characters.