BT151-800R
Symbol Micros: TY012bt151-800r
Contractor Symbol:
Case : TO220
It=12A; Vdrm=800V; Igt=2mA BT151-800R,127; BT151-800R-LGE;
Parameters
Case: TO220
Gate current: 2mA
Current: 12A
Operating voltage: 800V
Thyristor type: SCR thyristor
Manufacturer:: ARK Manufacturer part number: BT151-800R RoHS Case style: TO220
In stock:
1700 pcs.
Quantity of pcs. 3+ 10+ 50+ 200+ 1000+
Add to comparison tool
Packaging:
50/1000
Manufacturer:: LGE Manufacturer part number: BT151-800R RoHS Case style: TO220
In stock:
700 pcs.
Add to comparison tool
Packaging:
50/1000
Gate current: 2mA
Current: 12A
Operating voltage: 800V