BT151-800R SIRECTIFIER
Symbol Micros:
TY012bt151-800r SIR
399715
TY012bt151-800r SIR
Contractor Symbol:
Case : TO220
It=12A; Vdrm=800V; Igt=15mA; Replacement for: BT151-800R,127;
Parameters
| Case: | TO220 |
| Gate current: | 15mA |
| Manufacturer: | SIRECTIFIER |
| Current: | 12A |
| Operating voltage: | 800V |
| Thyristor type: | Standard thyristor |
Manufacturer:: SIRECTIFIER
Manufacturer part number: BT151-800R RoHS
Case style: TO220
In stock:
100 pcs.
| Quantity of pcs. | 2+ | 10+ | 50+ | 100+ | 400+ |
|---|---|---|---|---|---|
| Gate current: | 15mA |
| Current: | 12A |
| Operating voltage: | 800V |