ATSAMD21E16 od Microchip

2021-01-07

 

ATSAMD21E16 to nowy energooszczędny i wysokowydajny mikrokontroler z rodziny ARM Cortex-M0+, który został zoptymalizowany pod kątem aplikacji sterujących, tj. automatyka domowa, zastosowania konsumenckie, pomiarowe oraz przemysłowe. Mikrokontroler charakteryzuje duża ilość pamięci Flash (64KB) i SRAM (8KB), wysoka częstotliwość pracy do 48MHz, możliwość komunikacji przez sprzętowe interfejsy UART/USART, SPI lub I2C, napięcie zasilania od 1,62V do 3,63V oraz wspieranie przez Atmel Studio, Advanced Software Frameworks (ASF) od Microchip i uniwersalny zestaw uruchomieniowy STK600. ATSAMD21E16 jest ponadto wspierany przez platformę programistyczną do tworzenia oprogramowania MPLAB Harmony v3, która znacząco upraszcza opracowywanie i rozwijanie projektu a co więcej redukuje czas do wprowadzenia produktu na rynek.

ATSAMD21E16 wspiera standard Functional Safety (FuSa) zgodny z ISO 26262 (ASIL B), IEC 61508 (SIL 2) i IEC 60730 (Class B).

Cortex-M0+ opiera się na dobrze znanym i bardzo udanym procesorze Cortex-M0, zachowując jego pełen zestaw instrukcji i kompatybilność, jednocześnie zmniejszając zużycie energii i zwiększając wydajność. Zaawansowane tryby uśpienia procesora (kiedy to wszystkie inne funkcje mogą być nadal uruchomione) i wybudzenia procesora (w oparciu o predefiniowane warunki np. przekroczenie ustalonego progu) umożliwiają konstruowanie wysoce energooszczędnych urządzeń.

Nowy mikrokontroler firmy Microchip posiada bardzo bogatą i konfigurowalną sekcję peryferiów, które powodują wysoką uniwersalność zastosowań, od prostych urządzeń po rozbudowane implementacje. Nowością w tym układzie jest system do obsługi dotykowych, pojemnościowych przycisków, suwaków i interfejsów użytkownika sterowanych kółkiem.

Parametry

Nazwa

 

Wartość

Rodzina uC

 

SAMD21

Maksymalna częstotliwość pracy [MHz]

 

48

Pamięć Flash [KB]

 

64

SRAM [KB]

 

8

Temperatura pracy [°C]

 

-40 do 85

Napięcie zasilania [V]

 

1,62 do 3,63

Ilość kanałów DMA

 

12

SPI

 

4

I2C

 

4

Sprzętowa obsłucha peryferiów dotykowych

 

PTC

Ilość modułów USB

 

1

Wejścia ADC

 

10

Maksymalna rozdzielczość przetwornika ADC [b]

 

12

Maksymalna częstotliwość próbkowania ADC [ksps]

 

350

Ilość kanałów PWM

 

12

Ilość 16-bitowych zegarów cyfrowych

 

5

Ilość komparatorów

 

2

Sprzętowe RTCC/RTC

 

TAK

Ilość portów I/O

 

26

Ilość wyprowadzeń

 

32

Technologia Low Power

 

TAK

Powrót na listę aktualności