Wszechstronny i efektywny mikrokontroler-PIC12F629-I/SN

2024-05-16

PIC12F629-I/SN to mikrokontroler z rodziny PIC (Peripheral Interface Controller) produkowany przez firmę Microchip Technology. Jest to mały, ale potężny układ scalony, który może być programowany do wykonywania różnorodnych zadań w elektronicznych aplikacjach. Oznaczenie "I/SN" oznacza, że jest to wersja w obudowie SOP (Small Outline Package) i ma zakres temperatury pracy od -40°C do +85°C.

PIC12F629-I/SN  jest często wykorzystywany w prostych systemach wbudowanych, automatyce domowej, sterowaniu oświetleniem LED, zabawkach elektronicznych oraz innych aplikacjach wymagających niewielkiego, energooszczędnego i wszechstronnego mikrokontrolera. Dzięki swojej wydajności, niskim kosztom i szerokim wsparciem w postaci dokumentacji i narzędzi programistycznych, PIC12F629-I/SN jest popularnym wyborem wśród hobbystów i profesjonalistów zajmujących się projektowaniem elektroniki.

Najważniejsze właściwości mikrokontrolera PIC12F629-I/SN:

  1. Architektura: PIC12F629-I/SN wykorzystuje architekturę RISC (Reduced Instruction Set Computing), co oznacza, że posiada ograniczony zestaw prostych instrukcji, co przekłada się na szybsze działanie i mniejsze zużycie energii.
  2. Pamięć programu: Posiada pamięć programu Flash o pojemności 1,75 KB, co umożliwia przechowywanie kodu programu.
  3. Pamięć danych: Zawiera 64B pamięci RAM (Random Access Memory), służącej do przechowywania danych tymczasowych używanych przez program.
  4. Ilość wejść/wyjść (GPIO): PIC12F629-I/SN ma 6 wejść/wyjść, które mogą być programowane jako cyfrowe wejścia lub wyjścia.
  5. Przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC): Posiada 4-kanałowy 8-bitowy przetwornik ADC, który umożliwia pomiar wartości analogowych, takich jak napięcie czy temperatura.
  6. Timery/liczniki: Zawiera dwa 8-bitowe timery/liczniki, które mogą być wykorzystane do generowania opóźnień czasowych, generowania sygnałów PWM (Pulse Width Modulation) czy obsługi zdarzeń czasowych.
  7. Interfejsy komunikacyjne: Chociaż PIC12F629-I/SN nie posiada wbudowanych interfejsów komunikacyjnych, takich jak UART czy SPI, może być łatwo zintegrowany z zewnętrznymi układami przez programowalne wejścia/wyjścia.
  8. Napięcie zasilania: Zalecane napięcie zasilania dla PIC12F629-I/SN wynosi od 2,0V do 5,5V, co umożliwia zastosowanie różnych źródeł zasilania.
  9. Energooszczędność: Jest to istotny parametr, szczególnie w aplikacjach zasilanych bateryjnie. PIC12F629-I/SN cechuje się niskim zużyciem prądu w trybie pracy.

Te parametry sprawiają, że PIC12F629-I/SN jest wszechstronnym i efektywnym mikrokontrolerem, który można z powodzeniem wykorzystać w wielu projektach elektronicznych.

Jeśli chcesz zobaczyć aktualne stany magazynowe i ceny, kliknij na symbol produktu.

SYMBOL OPIS

PIC12F629-I/SN

8-bit MCU; 1,75kB-FLASH; 128B-EEPROM; 64B-SRAM; 6 I/O; 2V~5,5V; 20MHz; -40°C ~ 85°C; Odpowiednik: PIC12F629T-I/SN;

 

Powrót na listę aktualności