Dafa Linker – profesjonalne złącza do wymagających zastosowań

2020-03-02
Dafa Linker – profesjonalne złącza do wymagających zastosowań

Złącza Dafa Linker

Cixi Dafa Precise Linker to chiński producent złączy przemysłowych obecny na rynku od 1990 roku, specjalizujący się w złączach okrągłych. Dafa ma własne biuro projektowe. Produkuje 5 mln złączy rocznie, a portfolio produktowe liczy 180 pozycji. Wysoką jakość procesów potwierdzają certyfikaty: cywilny ISO 9001 i wojskowy GJB9001B. Firma pracuje w dużej części na rzecz wojska i ma klientów z takich dziedzin, jak transport, medycyna, przemysł maszynowy, energetyka, lotnictwo i aparatura pomiarowa.

Złącza Dafa

Od niedawna złącza Dafa Linker można kupić w krakowskim Microsie, który jest autoryzowanym dystrybutorem tego producenta złączy. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przeglądem ilustrującym poszczególne grupy produktowe.

Producent Dafa Linker

Złącza rzędowe

Złącza rzędowe

 

Złącza rzędowe mają kształt prostopadłościenny i składają się z dwóch części: męskiej zawierającej kontakty szpilkowe oraz żeńskiej z okrągłymi pinami zaciskowymi. Elementy te przeznaczone są głównie do łączenia bloków funkcjonalnych funkcjonalnych stanowiących urządzenia, podłączania elementów peryferyjnych, wyprowadzania na zewnątrz obudowy linii sygnałowych. Złącza rzędowe służą też do łączenia ze sobą płytek drukowanych w wielomodułowe konstrukcje, do montażu płytek nakładkowych lub kart rozszerzeń. Zawierają typowo od jednego jednego do trzech rzędów kontaktów są przystosowane do montażu na PCB lub do przylutowania kabla, a elementy obudowy po zapięciu są zabezpieczane za pomocą wkrętów stabilizujących lub połówki odbudowy nasuwają się na siebie i zatrzaskują w ustalonej pozycji. Asortyment produktów Dafa Linker obejmuje głównie wersje proste i kątowe, ale poza tymi typowymi rozwiązaniami są też złącza hybrydowe, gdzie w jednej obudowie są piny sygnałowe, koncentryczne i zasilające. Piny złączy rzędowych są pozłacane, co zapewnia wysoką jakość kontaktu elektrycznego. Odmianą złączy rzędowych są popularne wersje D-Sub, gdzie plastikowa część złącza zawierająca piny została obudowana owalną metalową obejmą. Są to typowe rozwiązania sygnałowe do podłączania urządzeń peryferyjnych.

Złącza rzędowe Dafa Linker

Złącza okrągłe push-pull

 

Złącza okrągłe push-pull

 

Złącza okrągłe z systemem blokady push- -pull to jedna z najpopularniejszych najpopularniejszych rozwiązań elementów połączeniowych do zastosowań profesjonalnych. Mają one wytrzymałą mechanicznie obudowę metalową w wersji typu panel-kabel lub kabel-kabel. Pierwszy typ składa się z gniazda mocowanego do płyty czołowej i wtyku, drugi ma konstrukcję symetryczną i obie części są podobne. Charakterystyczną cechą tych elementów jest system zatrzaskowy, który łączy obie części przy wsuwaniu, tak że są one połączone mechanicznie i jednocześnie pozwala na rozłączenie za pomocą ponownego wciśnięcia.

 

Złącza okrągłe push-pull Dafa Linker

 

Złącza mają odgiętkę do przewodu, kolorowe znaczniki prawidłowej pozycji wraz z systemem kodowania, radełkowaną lub moletowaną obudowę, zapewniającą pewny chwyt i brak poślizgu ręki przy montażu. Zatrzaski mechanizmu push-pull są solidne i wykonane z metalu, co zapewnia wiele cykli montażu bez uszkodzenia. Wybrane wersje są uszczelnione i mają konstrukcję wodoodporną oraz osłonę zabezpieczającą zabezpieczającą przed wodą i kurzem piny w stanie rozłączonym. Typowo elementy te są przystosowane do montażu kabla przez lutowanie lub zaciskanie, zawierają od jednego do 6 pinów ułożonych centrycznie w obudowie o średnicy 12–24 mm.

 

Wodoodporne złącza Dafa Linker

 

Tylna część złącza zawiera zacisk do przewodu i dławicę oraz odgiętkę kabla z elastycznego tworzywa sztucznego Typowe zastosowania to np. systemy automatyki przemysłowej, urządzenia testowe, napędy i sterowniki silników, urządzenia transmisji danych, urządzenia do rejestracji danych, urządzenia telemetryczne, roboty, aparatura pomiarowa. W takich obszarach wytrzymała mechanicznie obudowa zapewnia dużą trwałość mechaniczną, odporność środowiskową oraz pracę w szerokim zakresie temperatur. W ofercie jest 12 grup tych produktów (B, K, S, C, J, XR, XQ itd.), w każdej z grup do wyboru pozostaje minimum kilka wersji.

Złącza push-pull

 

Złącza okrągłe z mocowaniem bagnetowym

Złącza okrągłe z mocowaniem bagnetowym

 

Kolejną grupą produktów są złącza okrągłe z bagnetowym systemem mocowania obudowy. W systemie tym gniazdo i wtyk nasuwa się na siebie i przekręcają? Zamocowanie następuje dzięki wyfrezowanemu na obudowie gniazda rowkowi, w którym porusza się główka prowadząca, znajdująca się we wtyku. Poza mocowaniem złącza te są podobne do poprzednio opisanych wersji push-pull. Bagnetowy system mocowania zapewnia pewny i stabilny montaż połówek, co pozwala zaoferować wersje o większym upakowaniu pinów (do 30), wykonania kombinowane (cienkie piny sygnałowe i grube zasilające). Są też wykonania całkowicie metalowe (łącznie z odgiętką do kabla wykonaną w formie sprężyny i dławicą), z wyprowadzeniem kątowym przewodu ze złącza, a także wersje do zaciskania. Złącza tego typu są popularne w segmencie lotniczym i wojskowym. W ofercie te elementy kryją się pod symbolami YSM, Y2W, Y, Q, FQ, XK, CA, RM itp.

 

 

Złącza z mocowaniem bagnetowym

Złącza okrągłe gwintowane

 

Jeszcze inną propozycją w zakresie złączy okrągłych są wersje metalowe, w których obie części mają wykonany gwint i są skręcane. Połączenie gwintowane zapewnia najwyższą stabilność mechaniczną i siłę docisku obu połówek. Jest to też rozwiązanie najlepsze do aplikacji, gdzie sprzęt jest przewożony, obsługiwany przez przypadkowe przypadkowe osoby, narażony na udary, nieostrożne traktowanie. Skręcone części złącza chronią w tym przypadku część połączeniową z pinami i izolacją przed uszkodzeniem, ograniczają wnikanie zanieczyszczeń.

Złącza okrągłe gwintowane

 

Dostępny asortyment złączy, wersje i dodatki (zatyczki, przepusty, liczby pinów) są bardzo podobne do wersji bagnetowych, gdyż główna różnica kryje się w sposobie stabilizacji pozycji części męskiej i żeńskiej złącza. Obudowy w tej wersji mają charakterystyczną matową galwanizowaną na czarno lub ciemnozielono powierzchnię, wersje komercyjne są też wykonane jako jasne pasywowane. Przykładowe typy to TR12, PCN, FUS, MS, PB, CX. W sumie w produkcji jest około 30 grup tych elementów.

 

Złącza okrągłe gwintowane Dafa Linker

 

 

Złącza gwintowane

Źródło:  "Elektronik" 2020/02, s. 34-35.

Złącze przemysłowe Z C01/02

Z C01/02

 

Złącze przemysłowe Z C01/03
Z C01/03

 

Złącze przemysłowe Z C01/04
Z C01/04

 

Złącze przemysłowe Z C01/05
Z C01/05

 

Złącze przemysłowe Z C01/06
Z C01/06

 

Złącze przemysłowe Z C091/02
Z C091/02

 

Złącze przemysłowe Z C091/03
Z C091/03

 

Złącze przemysłowe Z C091/04
Z C091/04

 

Złącze przemysłowe Z C091/05
Z C091/05

 

Złącze przemysłowe Z C091/06
Z C091/06

 

Złącze przemysłowe Z C091/07
Z C091/07

 

Złącze przemysłowe Z C091/08
Z C091/08

 

Złącze przemysłowe Z C091/09
Z C091/09

 

Złącze przemysłowe Z CX30-32
Z CX30-32

 

Złącze przemysłowe Z CX30-42
Z CX30-42

 

Złącze przemysłowe Z CQ14-4-1
Z CQ14-4-1

 

Złącze przemysłowe Z CFQ14-4-1
Z CFQ14-4-1

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą ZŁĄCZY PRZEMYSŁOWYCH DAFA LINKER: KLIKNIJ TUTAJ
   
Powrót na listę aktualności