Szukasz wentylatorów z najwyższej półki? My je mamy!

2022-03-09

Wentylatory w urządzeniach elektronicznych – postaw na sprawdzone marki

Niemal każde urządzenie elektroniczne wymaga odpowiedniego chłodzenia. Dlaczego jest to tak istotne? Nadmiar ciepła może bezpośrednio wpływać na kluczowe parametry techniczne i tempo starzenia się komponentów, a ponadto znacznie zwiększać ryzyko powstawania różnych uszkodzeń mechanicznych. Za utrzymanie dostatecznie niskiej temperatury odpowiadają wentylatory, które często stanowią jeden z najważniejszych elementów układu. Urządzenia tego typu powinny odznaczać się trwałością i wysoką skutecznością. Oto przegląd propozycji od dwóch topowych producentów – Maxair i X-Fan. Sprawdźmy, dlaczego warto postawić na wentylatory tych firm.

Rola wentylatorów w elektronice

Zadaniem wentylatorów do chłodzenia elektroniki jest odprowadzanie nadmiaru ciepła z urządzeń. Ich sprawność jest z kolei określana przede wszystkim przez parametry takie jak: wydajność (częstotliwość wymiany powietrza w danym pomieszczeniu), ciśnienie oraz prędkość i temperaturę wykorzystywanego medium. Zasada działania jest stosunkowo prosta: ruch obrotowy silnika jest zamieniany na ruch postępowy powietrza za pomocą śmigła. W efekcie powietrze przemieszcza się w kierunku prostopadłym do płaszczyzny wirowania. W większości urządzeń elektronicznych, wentylator pełni funkcję elementu pomocniczego; pracuje on razem z radiatorem, oddając ciepło do otoczenia.

Wentylatory do zastosowań w elektronice mogą być zarówno lewo- jak i prawoskrętne. Napięcie zasilania może wynosić od 5 V DC do 230 V AC, a dokładny dobór parametrów będzie zależeć głównie od wymogów chłodzonego urządzenia. Warto pamiętać, że bez wentylatorów zapewnienie optymalnych warunków pracy, a tym samym trwałości i żywotności sprzętu, byłoby niemożliwe. Wybierając tego typu produkty, należy zatem brać pod uwagę wyłącznie propozycje z najwyższej półki – bez wątpienia znajdziemy je w ofercie marek Maxair i X-Fan.

Wentylatory firmy Maxair – szerokie zastosowanie w świecie przemysłu

Firma Maxair to producent z Dalekiego Wschodu, który specjalizuje się przede wszystkim w wytwarzaniu modeli zasilanych prądem przemiennym. Rozwiązania sygnowane logo tej marki wyróżniają się wysoką jakością, co przekłada się na dużą popularność. W ofercie firmy znajdziemy modele z różnej półki cenowej i o różnych parametrach technicznych, dzięki czemu możemy bez problemu dopasować wentylator do naszych potrzeb.

Większość wentylatorów Maxair jest dedykowana do zastosowania w aplikacjach przemysłowych, takich jak:

  • szafy telekomunikacyjne,
  • spawarki,
  • zgrzewarki,
  • obudowy przemysłowe.

Dlaczego warto postawić na wentylatory Maxair?

Sporą zaletą jest świetny stosunek jakości do ceny, jak również wydajna wentylacja przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu – zaledwie 20-50 dB. Świetne wyważenie wirnika cechujące produkty Maxair przekłada się na minimalizację drgań, uszkodzeń mechanicznych i długą żywotność komponentu. Ponadto wentylatory spełniają w stu procentach wymagania dyrektywy RoHS, która reguluje wykorzystywanie substancji szkodliwych dla środowiska.

Maxair oferuje dwa sposoby łożyskowania silnika w obudowie wentylatora – kulkowe lub ślizgowe. Produkty wykorzystujące pierwszą metodę z reguły odznaczają się większą trwałością, lecz warto też nadmienić, że są one droższe od ślizgowych odpowiedników. Ostateczny wybór powinien być zależny od docelowego przeznaczenia i wymagań stawianych przez dane urządzenie. Bez względu na wybrany typ wentylatora można jednak mieć pewność, że rozwiązania od Maxair zapewnią efektywne chłodzenie przez długi czas.

Wentylatory X-Fan – rozwiązania stosowane przez największe firmy produkujące elektronikę

Szukając solidnego wentylatora do zastosowań w urządzeniach elektronicznych, warto przyjrzeć się również produktom firmy X-Fan. Urządzenia firmy wyróżniają się na rynku ze względu na znakomite parametry techniczne i rewelacyjną trwałość materiałów – takie połączenie pozwala skutecznie odprowadzać ciepło i zapewnić odporność na uszkodzenia związane z eksploatacją.

X-Fan to tajwański producent systemów chłodzących, który może pochwalić się wielkością produkcji na poziomie aż do 30 mln sztuk wentylatorów rocznie. Wyroby dostarczane są do największych firm ze świata elektroniki takich jak: Sony, Philips, Samsung Electronics, Panasonic czy LG.

Możliwości produktów od X-Fan

Podobnie jak w przypadku oferty Maxair, tutaj również możemy znaleźć szeroką gamę produktów o różnych parametrach technicznych. Poszczególne modele różnią się między sobą sposobem łożyskowania, wymiarami korpusu, wydajnością, napięciem, poborem mocy, prędkością obrotową czy poziomem generowanego hałasu. Wszystkie z nich mają jednak wiele wspólnych cech, do których należy wysoka jakość materiałów stosowanych do wytwarzania komponentów oraz możliwość skorzystania z wielu dodatkowych opcji.

W ofercie X-Fan można znaleźć między innymi wentylatory z możliwością regulacji obrotów w funkcji temperatury, z wyjściem alarmowym informującym o działaniu wirnika czy z możliwością ustalenia szybkości wirowania za pośrednictwem mikrokontrolera. Co więcej, wirnik może być umieszczony w ramce lub wysunięty na zewnątrz konstrukcji, a praca wentylatora może być kontrolowana w czasie rzeczywistym.

W 1750v220k1N

 

 

W 4010v12k1

 

 

W 5015v12s1

 

 

W 6010v12s1

 

 

W 8025v220s1

 

 

Powrót na listę aktualności